Integracja Sensoryczna

Termin integracja sensoryczna określa procesy percepcji zmysłowej wrażeń docierających do naszego ciała i zintegrowanych w ośrodkowym układzie nerwowym tak, by mogły być użyte do powstania odpowiednich reakcji. Odpowiednie rozumienie terminu integracja sensoryczna jest równoznaczne ze zrozumieniem funkcji mózgu i całego układu nerwowego. Dr Ayres definiuje integrację sensoryczną jako proces, w którym następuje organizacja dostarczanych do naszego organizmu wrażeń, tak by mogły być wykorzystane w celowym, zakończonym sukcesem działaniu.

Dziecko musi wykorzystywać swoje doświadczenia zmysłowe tak, by mogło właściwie odpowiadać na wymagania płynące z otoczenia. Nazywamy to reakcją adaptacyjną - celowym, ukierunkowanym na określony cel działaniem lub reakcją na bodziec zmysłowy. Zanim dziecko zacznie przejawiać reakcje adaptacyjne, jego układ nerwowy musi nauczyć się „rozumieć i organizować" wrażenia zarówno na poziomie odruchowym, podświadomym, jak i wyższym, korowym czyli świadomym. Możemy reagować adekwatnie do sytuacji jedynie wtedy, gdy mózg wie i rozumie, co się wydarzyło.

SI jest metodą głównie przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadpobudliwych, nadruchliwych, doświadczających trudności w szkole, ale również z upośledzeniem umysłowym, autyzmem, Zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym czy z zaburzeniem komunikacji językowej.

Jest metodą, jedną z najnowocześniejszych, stosowanych w terapii dzieci młodszych, u których obserwuje się trudności w zakresie:

• rozwoju ruchowego
  • czynności samoobsługowych
  • problemów emocjonalnych
  • opóźnionego rozwoju mowy
  • opanowywania technik szkolnych w początkowej fazie nauczania (problemy
  • dysleksji i dysgrafii)
  • nadpobudliwości psychoruchowej.